VEĽKONOČNÝ PIATOK- MALÁ FATRA

IŠK Soblahov na Veľkonočný piatok zorganizoval tradičnú turistiku do Malej Fatry, kde boli naplánované  dve trasy. Prvá  po hrebeni Malej Fatry a druhá do Jánošíkových Dier. Akcie sa celkovo zúčastnilo 43 turistov.

Túru po hrebeni MF sme začali  zo Snilovského sedla, kde sme sa vyviezli lanovkou z Vrátnej a ďalej sa pokračovalo cez VFK, sedlo Bublen, MFK, sedlo Priehyb do Krasňan. Piatkové počasie na hrebeni Malej Fatry nám  do obedňajších hodín moc neprialo. Počas celého  prechodu zo Snilovského s. až do s. Priehyb bolo zamračené a veterné. Zasnežený a slnečný  hrebeň MF sme si mohli vychutnať až pri zostupe do Krásňan, kde na nás čakalo „občerstvenie“ v miestnej reštaurácií.

Túru do Dier sme začali od hotela Diery po „M“ tur. značke. Po opravených drevených mostíkoch a železných plošinách sme prišli na križovatku so „Ž“ tur. značkou – Ostrvné. Odtiaľto po „Ž“ cez Nové diery na Podžiar. Trasa bola veľmi zábavná pre najmladšieho účastníka – 3 a pol ročného Mareka ktorý ju hravo zvládol  /pod dozorom/ , čo sa nedá povedať o niektorých dospelých ktorý boli zelenej farby pri ich zdolávaní. Po občerstvení na Podžiari sme sa vybrali ďalej po „M“ značke smer Horné diery po odbočku Pod pálenicou, ďalej na „Z“ značku až po križovatku Sedlo Vrchpodžiar. Odtiaľto po „Ž“ značke sme klesali do Štefanovej na zaslúžený obed. Celá túra nám trvala asi 3,45 hodiny vďaka priaznivému počasiu.

 

Text: J. Vojtek, P. Klogner

Foto: J. Vojtek, P. Klogner, J. Pánis