15.-18.9.2016 4. dňový zájazd do Vysokých Tatier

Na tohtoročný  4.dňový turistický zájazd, ktorý sme absolvovali v dňoch 15. – 18.9.2016 sme si vybrali oblasť Vysokých Tatier. Našim prechodným domovom sa na tri noci stal Penzión Patrik v Ždiari, odkiaľ sme vyrážali na plánované  túry do Poľska a Belianskych Tatier. Zájazdu sa zúčastnilo 48 turistov, z toho 28 členov IŠK.

 

1.deň – počas cesty do Ždiaru sme  mali prvú zástavku v Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, kde sme  si pozreli stále expozície zamerané na jaskyne Slovenska, chránené, ohrozené druhy živočíchov, minerály ich triedenie, výskyt a iné zaujímavé exponáty. Po krátkej návšteve centra Liptovského Mikuláša sme sa  presunuli do Kežmarku, kde sme si pozreli Kežmarský hrad, na ktorom v súčasnej dobe prebieha rekonštrukcia nádvoria, čo ale nemalo vplyv na  samotnú prehliadku.

 

2.deň:  Zakopané – Kasprov Vrch- Kondrátova Kopa – Giewont – Kondrátova chata –  Zakopané

Druhý deň sme ráno o 07:30 vyrazili autobusom smerom do Zakopaného, odkiaľ sme pešo prešli do Kužnice -východiskovej  stanice lanovky na Kasprov Vrch. Tu sme  si museli odstáť skoro 2 hodiny v rade na lístky. Po príchode na Kasprov Vrch sme vyrazili smerom na Kondrátovu kopu, odkiaľ sme chceli pokračovať smerom na Giewont. Po príchode pod „symbol Poľska“, ktorý je prirovnávaný slovenskému „Kriváňu“, sme sa mohli presvedčiť o tom, koľko turistov ho navštevuje. Tí viac zdatní z našej partie, ktorí vybehli na Giewont si odstáli v rade na vrchol cca 1 hodinu. My ostatní sme sa občerstvili na Kondrátovej chate a pobrali sa smerom do Zakopaného, kde na nás čakal bus. Počas celej túry sme  mali krásne slnečné počasie,  čo nám umožnilo si vychutnať nádherné výhľady do dolín a na okolité štíty.

 

3 deň:  Tatranská Javorina – Kopské sedlo – Široké sedlo – Ždiar Bachledova dolina – Malá poľana – Magurka – Ždiar

Na tretí deň sme si naplánovali jednu dlhšiu túru cez Zadné Meďodoly do Kopského sedla cez Široké sedlo. Odtiaľ  na nás čakala náročná cesta dolu po mokrom chodníku do  Ždiaru, lebo celý deň nám pršalo. Nakoľko počasie nebolo ideálne, výhľady na Ždiarsku vidlu, Havran, Muráň, Hlúpy a stáda kamzíkov boli pre nás odmenou za túru, ktorú sme v upršanom čase prešli.

Druhú ľahšiu túru prešli ostatní turisti z Bachledovej doliny, kde využili lanovku aby sa dostali na hrebeň Spišskej Magury  cez vrchol Magurky späť do Ždiaru.

 

4 deň:  Po raňajkách a spoločnej fotke pred Penziónom Patrik sme sa rozlúčili s majiteľmi, ktorým sme poďakovali za  príjemné chvíle,  ktoré sme prežili počas pobytu v Ždiari. Na ceste domov na nás čakala  prehliadka Múzea liptovskej dediny v Pribyline, po ktorej sme naskákali do bus-u  a nabrali smer Soblahov.

Záver: Ďakujeme všetkým za super atmosféru,  príjemne prežitý predĺžený víkend a tešíme sa na ďalšiu akciu, ktorá nás čaká na budúci rok, aby sme spoznali nové zákutia aké sme mohli prejsť počas našich túr v Belianskych Tatrách, Poľských Tatrách a Spišskej Magure.

/Text: Ján Vojtek Foto/video: Ján Vojtek/