14.-17.9.2017 4. dňový zájazd do Západných Tatier

 

Po minuloročnom 4. dňovom zájazde Soblahovských turistov v Ždiari, sme si tento rok vybrali opačnú stranu Vysokých Tatier – Roháče. Našim prechodným domovom sa na tri noci stal Penzión Roháčan v Hutách, kde sme našli príjemné prostredie, výborné ubytovanie a ešte lepšiu stravu, ktorú nám pripravovala pani domáca. Zájazd  sme poňali ako kultúrne, spoločenskú a turistickú akciu, počas ktorej sme si pozreli múzeá, preplávali Liptovskú  Maru a „poturistikovali“ po Roháčoch. Zájazdu sa zúčastnilo 50 turistov, z toho 23 členov IŠK.

 

1.deň- štvrtok: počas cesty do Hút sme  mali prvú zástavku v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši, kde sme si pozreli stále expozície zamerané na poľovníctvo, rybárstvo, bylinárstvo a včelárstvo. Po krátkej návšteve centra Liptovského Mikuláša sme sa presunuli do Liptovského Trnovca, kde na nás čakala plavba vyhliadkovou loďou Mária. Počas hodinovej plavby po Liptovskej Mare sme si mohli  pozrieť  Západné, Nízke Tatry a Chočské vrchy z iného pohľadu, k čomu nám prispelo aj pekné slnečné počasie.

 

2.deň – piatok:

Druhý deň sme ráno o 08:00 hod. vyrazili autobusom smerom do Spálenej doliny odkiaľ sme mali vyrážať na jednotlivé túry. Po príchode na parkovisko  sme sa postupne rozdelili do skupiniek, ktoré   absolvovali túry na Brestovú za pomoci lanovky, Roháčské plesá, Volovec a Ostrý Roháč cez Látanu dolinu. Počas jednotlivých túr počasie nebolo najideálnejšie, obloha bola zatiahnutá miestami sa pretrhala ale aj tak sme si pekné slnečné výhľady na Roháče mohli vychutnať až pri odchode z parkoviska o 17:00hod.   Jedna vec nás ale potešila, že sme nezmokli ako pominulé roky.

 

 

3 deň – sobotaV sobotu sme sa prebudili do   upršaného rána a preto sme odchod bus-u do Spálenej doliny posunuli na 09:00hod. pre tých, ktorí chceli absolvovať túru na Sivý vrch. Trasu sme mali naplánovanú  zo Salatinskej doliny, kde sme sa dostali lanovkou na Brestovú – sedlo Pálenica – Sivý vrch – Radové skaly až do Hút. Po výšlape na hrebeni fúkal silný  nárazový vietor a bola hmla, ktorá nás sprevádzala  až k Radovým skalám, kde sme si konečne mohli vychutnať pekné výhľady. Druhá partia zvolila túru z Hút cez Kvačianskú dolinu do Kvačian.

 

4 deň – nedeľa: Po raňajkách a spoločnej fotke pred Penziónom Roháčan sme sa rozlúčili s majiteľkou, ktorej sme poďakovali za  príjemné chvíle,  ktoré sme prežili počas pobytu v Hutách. Na ceste domov na nás čakala  prehliadka Múzea Juraja Jánošíka v Terchovej, po ktorej sme si chceli pozrieť  rozhľadňu Terchovské srdce, kde sme sa ale pre  intenzívny dážď nedostali. Takže sme všetci naskákali do bus-u a nabrali smer Soblahov.

Záver: Ďakujeme všetkým za super atmosféru,  príjemne prežitý predĺžený víkend a tešíme sa na ďalšiu  4. dňovú akciu v roku 2018.

 

/Text: Ján Vojtek   Foto/video: Ján Vojtek/ Juraj Pánis